MiA Akershus bygningsvernsenter inviterer til to foredragskvelder i Østfold i februar!

Mandag 24. februar på Dunkejonggaarden i gamlebyen i Fredrikstad

Tirsdag 25. februar på Folkenborg museum i Mysen - i samarbeid med Fortidsminneforeningen Indre Østfolds lokallag.

Påmelding og mer informasjon finner dere vi denne linken: https://mia.no/akershusbygningsvernsenter/foredrag-om-enok-i-gamle-hus-i-ostfold

Den 26 februar deltok Camilla Gjendem og Per Vorum på et informasjonsmøte invitert av Jan Solberg i Kulturvernforbundet.

Flere lag og foreninger i vårt område var invitert, som et første stepp for å bygge et nettverk. Kulturvernforbundet er en paraplyorganisasjon for historielagene, kystlag, forsvarsforeninger, husflidslag og mange andre landsdekkende lag. I Østfold er det rundt 90 lag med ca. 12000 medlemmer.

På landsbasis er det 32 kulturvernorganisasjoner medlemmer, med 280 000 personlige medlemmer. www.kulturvern.no

På årsmøtet den 19. mars hadde styreleder Per Vorum den glede å utnevnte 2 nye æresmedlemmer i Moss Historielag. Det var Margaret Strand og Oddvar Aasen som ble utnevnt og takket for stor innsats gjennom mange år.

Margaret Strand var vår første redaktør av medlemsbladet Strandsittern og var i flere år medlem av redaksjonskomiteen. I tillegg er det gjennom historielagets arbeid med slektsforskning hun har utmerket seg, både som medlem av Slektsforskningskomiteen og som fast bidragsyter med artikler om slektsforskning i Strandsitteren.

Oddvar Aasen har også i mange år vært redaktør av Strandsitteren og var redaktør for Jubileumsboka 2020 "Moss som den er... og var", og er også nå aktiv bidragsyter i vår nye bok, som utkommer til høsten. I tillegg har han ansvaret for distribusjonen av Strandsitteren og stiller alltid opp og bidrar med mange ulike oppgaver for historielaget.